Blogy

8 dôvodov, prečo začať s parkourom

SmartGuru

SmartGuru

03.05.2019

8 dôvodov, prečo začať s parkourom blog   

Parkour je umenie prekonávania prekážok, ktorého korene siahajú k výcviku francúzskych vojakov v 20. storočí. Jeho mladším bratom je freerun, ktorý dopĺňa, prípadne nahrádza jeho techniky akrobaciou. Aj keď rozdiel medzi nimi je jasný (praktickosť vs. vizuálna efektnosť), traceuri (parkouristi) ich často kombinujú. Tu je 8 dôvodov, prečo môže trénovanie tohto umenia pohybu byť pre vás tým pravým.

 

1. Kompletný silový tréning

Tréning parkouru zahŕňa cvičenie s vlastnou váhou a to zábavnejšou formou, než len zhybmi, brušákmi a klikovaním do úmoru. Pri predvádzaní rôznych trikov a manévrov si precvičíte všetky svalové partie.

 

2. Rozvíja rýchle rozhodovanie

Parkourista nemá pohyby dopredu premyslené, triky uplatňuje v reakcii na okolie. Prekonávanie prekážok v teréne si vyžaduje zhodnotiť situáciu a okamžite sa rozhodnúť, všetko v zlomku sekundy.

 

3. Zvyšuje sebavedomie

Väčšina manévrov v parkoure si vyžaduje prekonať počiatočný strach, ale keď to dokážete, vráti sa vám to desaťnásobne na sebavedomí.

 

4. Podporuje kreatívne myslenie

Neexistuje jeden konkrétny „správny“ spôsob, ako prekonať prekážku. Parkourista v teréne improvizuje a rozvíja tak svoje kreatívne myslenie. V tomto smere sa parkour ponáša na umenie moderného tanca.

 

5. Posilňuje kosti

Znie to zvláštne, ale kosti viac vydržia, keď ich zaťažujete (v správnej miere samozrejme): Pravidelný nápor vyvoláva tvorbu kostného tkaniva, čím sa kosť spevňuje.

 

6. Ideálne kardio

Pri parkoure neustále beháte, alebo skáčete, čo je dobré nielen na výdrž, ale aj pre vaše srdce.

 

7. Naučíte sa prekonať strach

V prvom rade treba povedať, že nikto vás nebude nútiť robiť extrémne kúsky, ktoré ste už možno videli na videách z internetu. Parkour však poskytuje dostatok výziev aj bez toho, aby ste skákali zo strechy na strechu.

 

8. Životná filozofia

V živote na nás čakajú rôzne prekážky a nástrahy; ak nás parkour niečo učí, tak je to skutočnosť, že vždy existuje cesta, ako problém vyriešiť.

 

autor: Jaylo

Prečítané: 1681xĎalšie články

ROZHOVOR: ,,Nájsť cestu z ega do srdca je základom každého fungujúceho vzťahu," hovoria obľúbení SmartGuru lektori manželia Belejovci 

ROZHOVOR: ,,Nájsť cestu z ega do srdca je zákl...

31.05.2020

Sú vzorom pre mnohé páry, ktoré sa učia žiť v láske, pochope...

Miroslav Provazník: Že sacharidy sú vhodné ráno je fitness blud! 

Miroslav Provazník: Že sacharidy sú vhodné rán...

21.01.2020

Koučoval Ivana Buchingera, ktorý ako jediný Slovák bojoval s...

TOP 10 faktov o feminizme 

TOP 10 faktov o feminizme

15.05.2019

Šokuje ťa, že feministkou môže byť nielen iba manželka a mat...