Blogy

5 najdrahších olympijských artefaktov

SmartGuru

SmartGuru

02.12.2018

5 najdrahších olympijských artefaktov blog   

Poznáte ten pocit, keď sa prechádzate po svojej milionárskej vile, podlaha sa blyští, moderný dizajn sa snúbi s prvkami podnikateľského baroka, ale stále tomu niečo chýba? Najímali ste jedného dekoratéra za druhým, no napriek tomu nemá váš príbytok ten správny šmrnc? Netrápte sa, my poznáme odpoveď: Poriaďte si kúsok športovej histórie! Tu je 5 (zatiaľ) najdrahšie predaných olympijských artefaktov pre vašu inšpiráciu.

 

 

 

1. Olympijská pochodeň z hier v Helsinkách (1952)

Predané za 360,000$

 

Poznáte tie bambusové šmejdy zo supermarketu? Tak toto je presný opak. Letné hry v Helsinkách držia mnoho prvenstiev: Boli to prvé OH, na ktorých sa zúčastnili Sovietsky zväz, Izrael, či Čínska ľudová republika a mnoho rekordov, ktoré vtedy vznikli, padlo až v r. 2008 v Pekingu. Potešila by aj našich bratov Čechov, ktorých legendárny bežec Emil Zátopek priniesol z Fínska hneď 3 zlaté medaily. Aj s odhliadnutím od ideálov, ktoré pravá olympijská pochodeň reprezentuje, by bola na vašej záhradnej párty zaručene témou večera.

 

 

 

2. Dres Mikea Eruzioneho zo zimnej olympiády 1980

Predané za 657,000$

 

Pre tých, čo nezažili roky studenej vojny bude asi ťažšie objasniť, kto je Mike Eruzione a prečo sa jeho dres predal za cenu dvoch nových Ferrari. Skúsim to vysvetliť z pohľadu mladšej generácie: predstavte si osobný súboj medzi Mickey Mousom a Darthom Vaderom. Asi také šance dávali amatérskemu tímu USA, keď nastúpil proti ostrieľaným ruským hokejistom na ZOH v New Yorku. Tím mladých vysokoškolákov však všetkých prekvapil, v tretej tretine vyrovnal a ďalší gól v podaní Mika Eruzioneho priniesol Američanom nečakané víťazstvo... a námet na film s Kurtom Russellom.

 

 

 

3. Strieborný pohár Spyridona Louisa

Predané za 861,129$

 

Pridajte k tým dvom Ferrari vilu v Limbachu a máte ďalší inšpiratívny príbeh hodný hollywoodskeho filmu. Spyridon Louis bol obyčajný dedinský chlapec: pracoval pre svojho otca ako nosič vody, v škole nijak nevynikal a nemal žiadne športové ambície. Počas povinnej vojenskej služby, si však jeho veliaci dôstojník Papadiamantopoulos všimol Spyridonove bežecké schopnosti a ako jeden z organizátorov prvých moderných olympijských hier ho nahovoril, nech sa prihlási.

 

Sám Spyridon do toho nakoniec šiel, ale len aby zapôsobil na najkrajšie dievča v dedine: Helenu. V kvalifikačnom behu však úplne pohorel, dobehol ako sedemnásty z devätnástich účastníkov. Napriek tomu Papadiamantopoulos využil svoj vplyv a do súťaže ho zaradil. Asi tušíte, kam to celé smeruje – Spyridon Louis sa napriek všetkému stal prvým maratónskym víťazom, získal strieborný pohár z dielne Michela Breala (vtedy najväčšie ocenenie) a s Helenou sa oženil. Trofej prešla viacerými rukami, no po svojej dlhej ceste je konečne naspäť v Grécku. Pozrieť si ju môžete v kultúrnom centre nadácie Stavros Niarchos v Aténach.

 

 

 

4. Zlatá medaila Vladimíra Klička z r. 1996

Predané za: 1 milión$

 

Vo svete boxu je dnes síce najpopulárnejšou kategóriou velterová váha (64–69kg), no sledovať, ako dvaja stokiloví chlapi zo seba mlátia dušu, má stále svoje čaro. A tento artefakt ešte stále patrí do zlatého obdobia ťažkej váhy. Rok 1996 označuje začiatok obdobia nadvlády Vladimíra Klička a jeho brata Vitalija, ktoré trvalo ešte dobrých desať rokov. Vladimír predal túto medailu, aby získal financie pre nadáciu bratov Kličkovcov, ktorá sa snaží pomôcť so vzdelaním detí zo sociálne slabších rodín a zároveň u nich vzbudiť záujem o šport.    

 

 

 

5. Zlatá medaila Jesseho Owensa z OH v Berlíne r. 1936

Predané za: 1,47 milióna$

 

Čo povedať o podujatí, na ktorom afroamerický bežec získal štyri zlaté medaily a rozbil tak Hitlerove teórie o árijskej nadradenosti na márne kúsky? Asi len toľko, že vodca si po OH v Berlíne začal do kávy pridávať smotanu. Ale teraz vážne. Druhej svetovej vojne to nezabránilo a napriek tomu, že sa Owens stal olympijským víťazom, musel sa vrátiť do rasistickej Ameriky 30-tych rokov, kde rozhodne nemal na ružiach ustlané. Stále však ide o ikonický moment v histórii športu.    

 

 

Autor: Jaylo

Prečítané: 1561xĎalšie články

ROZHOVOR: ,,Nájsť cestu z ega do srdca je základom každého fungujúceho vzťahu," hovoria obľúbení SmartGuru lektori manželia Belejovci 

ROZHOVOR: ,,Nájsť cestu z ega do srdca je zákl...

31.05.2020

Sú vzorom pre mnohé páry, ktoré sa učia žiť v láske, pochope...

Miroslav Provazník: Že sacharidy sú vhodné ráno je fitness blud! 

Miroslav Provazník: Že sacharidy sú vhodné rán...

21.01.2020

Koučoval Ivana Buchingera, ktorý ako jediný Slovák bojoval s...

TOP 10 faktov o feminizme 

TOP 10 faktov o feminizme

15.05.2019

Šokuje ťa, že feministkou môže byť nielen iba manželka a mat...